Akademia Filmu Polskiego Łukasza Maciejewskiego Tonia

Sceanariusz i reżyseria
Marcin Bortkiewicz
Zdjęcia
Andrzej Wojciechowski
Scenografia
Kinga Babczyńska
Kostiumy
Justyna Stolarz
Charakteryzacja
Eliza Bergchauzen
Muzyka
Marek Czerniewicz
Dźwięk
Agata Chodyra, Michał Robaczewski
Montaż
Piotr Mendelowski
Występują
Marianna Ame, Adam Bobik, Małgorzata Zajączkowska, Karolina Adamczyk, Izabela Dąbrowska

Przed seansem odbędzie się spotkanie z aktorką Małgorzatą Zajączkowską. Rozmowę poprowadzi gospodarz cyklu, Łukasz Maciejewski.

czas trwania → 83 minuty (plus spotkanie)

Tonia ma 11 lat. Na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od swoich rówieśniczek, ale to naprawdę wyjątkowa dziewczyna. Żyje w świecie fantazji, jej głowa jest pełna marzeń i niesamowitych pomysłów. Mieszka z babcią i tatkiem, który nadużywa alkoholu. Choć nie jest jej łatwo, z uśmiechem na twarzy mierzy się z codziennymi problemami. Jest sprytna, inteligentna, a przy tym niezwykle urocza. Ma w sobie więcej siły i energii niż niejeden dorosły.

Gdy dowiaduje się, że jej ukochany ojciec planuje wyjechać do pracy we Włoszech, postanawia zrobić wszystko, by do tego nie dopuścić. Kreatywność Toni nie zna granic. Mimo niepowodzeń, nie poddaje się. Jest przekonana, że dopnie swego. Do czasu aż na jaw nie wyjdzie skrywana przez lata rodzinna tajemnica.


Fot.: materiały dystrybutora

Recenzje

Nie dajmy się zwieść pozorom. „Tonia” nie jest wyłącznie idylliczną przypowiastką o dorastaniu. W tym filmie melancholia staje się składową rozgrzeszenia win, przebaczania sobie i światu za dzieciństwo, które bardzo chciało być sielanką, ale sielanką nie było.
Łukasz Maciejewski
„Tonia” Marcina Bortkiewicza to kino pojemne tematycznie, które z dziecięcym urokiem i swadą puszcza oko do widza. Lekkie i przyjemne z radością pokazuje nam kolorowy świat, który kręci się wokół fantazji, babci i tatka. I choć na ekranie króluje urocza aura, reżyser potrafi skutecznie, bez ostrzeżenia, wybudzić z letargu i uderzyć bolesnymi wyznaniami.
Małgorzata Czop