„Dzień i Noc” to przeplatające się opowieści o sile kobiet i życiu blisko natury, w obecności zjawisk nadprzyrodzonych i magii. Film przywołuje pamięć zbiorową najstarszego pokolenia kobiet z Roztocza. Wskrzesza i uwiecznia obrzędy, pieśni, magię i folklor świata, który nieubłaganie odchodzi w przeszłość, a o istnieniu którego nie można zapomnieć.
Reżyserami filmu są pochodząca z Biłgoraja Katarzyna Machałek oraz Łukasz Machowski. Para od lat mieszka w Londynie i realizuje filmy na całym świcie w tym w Chinach, Finlandii, Nowym Jorku. Są laureatami licznych nagród filmowych.
„Dzień i Noc” posiada nowatorską strukturę narracyjną, jest połączeniem dziejącego się współcześnie dokumentu obserwacyjnego oraz filmu fabularnego, którego akcja przenosi nas na roztoczańską wieś w 1959 roku.
W filmie wystąpili Sandra Korzeniak, laureatka Paszportu Polityki i muza legendarnego reżysera teatralnego Krystiana Lupy oraz Stefan Szmidt.
Muzykę do „Dzień i Noc” skomponował pochodzący z Wenezueli Nascuy Linares, którego wcześniejszy film „W objęciach węża” był nominowany do Oscara.
Kompozytor wykorzystał biały śpiew kobiet z Zespołu Śpiewaczy z Rudy Solskiej i połączył go z przestrzennymi kompozycjami wykonanymi na specjalnie zbudowanym do filmu instrumencie.
„Dzień i Noc” to mozaikowy portret kobiet z Roztocza. Opowiada o ich bliskości i przyjaźni, która przetrwała dekady. Oddaje cześć kobietom, które uciekały od trosk życia codziennego aby śpiewać. Szukały własnej tożsamości, łączyły się w grupy, w środku były dzikie i pełne pasji. Praktykowały obrzędy magiczne swoich babek takie jak wylewanie wosku czy okadzanie zasuszonymi roślinami. Były silne i solidarne
– mówi reżyserka Katarzyna Machałek.
Zdjęcia w całości zostały nakręcone na terenie województwa lubelskiego, w tym w Aleksandrowie, Obszy, Puszczy Solskiej, rezerwacie przyrody Obary, Rudzie Zagrody, Zastawiu, Guciowie, Zaburzu.