Giselle, tańcz!

Reżyseria
Anna Obszańska
dramaturgia
Maciej Podstawny
czas trwania → TBA

W 1969 w Japonii odnotowano pierwszy przypadek karōshi – śmierci z przepracowania. W XXI wieku karōshi jest zjawiskiem odnotowywanym na całym świecie.

Spektakl choreograficzny „Giselle, tańcz!” inspirowany jest klasycznym baletem romantycznym „Giselle”. Balet stanowi pretekst do opowieści o sile ciała oraz o jego eksploatacji, testowaniu granic, wycieńczającym treningu i o imperatywie ciągłej pracy. Balet staje się lustrem dla naszej codzienności; w świecie baletu pracuje się, by osiągnąć iluzję nieważkości, pokonać grawitację i fizjologię. W naszym świecie cele pracy definiujemy bardziej przyziemnie, ale również rzadko potrafimy powiedzieć sobie „dość”.

Walka, którą stacza główna bohaterka baletu – balansując pomiędzy światami życia i śmierci – to sytuacja, z której czerpie autorka spektaklu, by opowiedzieć własną, osobistą historię. W centrum opowieści znajduje się ciało niesłuchane i przeoczone. Polacy są jednym z dwóch (wraz z Grekami) najbardziej przepracowanych społeczeństw Europy. Dyskusja o higienie pracy nadal nie przebija się do powszechnej świadomości.


Fot. Daniel Rumiancew

Reżyseria
Anna Obszańska
dramaturgia
Maciej Podstawny
kostiumy
Mateusz Jagodziński
muzyka
Małgorzata Penkalla
reżyseria światła
Aleksandr Prowaliński
tutor rezydencji
Michał Borczuch
asystent reżyserki
Adam Kuzycz-Berezowski
występują
Barbara Biel, Arkadiusz Buszko, Adrianna Janowska-Moniuszko, Iwona Kowalska, Adam Kuzycz-Berezowski, Kacper Kujawa (gościnnie), Maria Wójtowicz (gościnnie), Agnieszka Ferenc (gościnnie), Magdalena Malik (gościnnie)
premiera
10 maja 2024

Koprodukcja Teatru Współczesnego w Szczecinie oraz Teatru Łaźnia Nowa w ramach Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontrapunkt oraz Międzynarodowego Festiwalu Boska Komedia. Premiera w ramach II rezydencji artystycznej Scena Nowe Sytuacje.