Warsztat psychologiczny w ramach programu Tabu przemocy

Kuratorka cyklu
Olga Brzezińska
Prowadzenie
Justyna Rutkowska

Wstęp wolny, pod warunkiem wcześniejszego zapisu.

Prosimy o przesłanie krótkiego uzasadnienia chęci udziału w warsztacie na adres: koordynacja@laznianowa.pl

czas trwania → 180

Otwarty dialog bezpieczną przestrzenią w obszarze nadużyć, przekroczeń, przemocy.


WPROWADZENIE:

„Tabu przemocy” to całoroczny projekt pod auspicjami Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia, w ramach którego odbywają się środowiskowe konsultacje wewnętrzne i debaty tematyczne poświęcone przemocy ekonomicznej, symbolicznej i psychicznej obecnej w systemie, cierpieniu osób doświadczających przemocy, potrzebie zadośćuczynienia i resocjalizacji, kryzysowi relacji i zaufania, narracji i językowi w dyskusji o przemocy, roli i odpowiedzialności mediów, odpowiedzialności i trudzie osób zarządzających instytucjami, oporowi przed zmianą, solidarności środowiska wobec nierówności, rozwiązaniom poprawiającym bezpieczeństwo pracy i budowaniu narzędzi do zarządzania zmianą. Zmiany w środowisku teatralnym już następują – wiele teatrów i szkół teatralnych z zaangażowaniem mierzy się z problemem, dostrzega konieczność działania, poszukuje rozwiązań i wdraża nowe procedury. Otwieramy przestrzeń dialogu, chcemy być częścią tej zmiany, szukać języka do konstruktywnej rozmowy wszystkich stron i skutecznych narzędzi zapewniających bezpieczeństwo w edukacji, kreacji i produkcji w dziedzinie teatru. Całoroczny projekt stworzony pod egidą Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia zaplanowany jest jako rozłożony w czasie proces, który będzie się toczył w duchu otwartości, porozumienia, inkluzywności i wzajemnego szacunku. Wierzymy w kulturę dialogu i chcemy działać na rzecz wzajemnego zrozumienia, poznać szerokie i różnorodne perspektywy i wspólnie rozmawiać o najlepszych rozwiązaniach. Chcemy mówić o tym, co długo zbyt długo pozostawało za zasłoną milczenia, ale także o skutecznych mechanizmach i narzędziach służących zapobieganiu przemocy, sposobach budowania relacji opartych na dobrej komunikacji i zaufaniu i tworzeniu bezpiecznej przestrzeni dla wszystkich w teatrach i szkołach artystycznych.  „Tabu przemocy” jest w zamyśle przestrzenią uczenia się, poznawania różnych perspektyw, wzajemnego słuchania, dzielenia się refleksjami, wiedzą, wnioskami, przekładami dobrych praktyk i skutecznych rozwiązań. Chcemy wyjść z tego procesu mądrzejsi, bogatsi o nową wiedzę, widzący szerzej

– Olga Brzezińska, kuratorka cyklu „Tabu przemocy”.


PSYCHOLOG, PSYCHOTERAPEUTA, TRENER: Justyna Rutkowska 

Od kilkunastu lat prowadzi VERSO Instytut Psychoterapii i Zdrowia. Jest psychologiem i psychoterapeutą. Doświadczenie oraz wiedzę zawodową zdobywała m.in. na Uniwersytecie Śląskim, Gdańskim Uniwersytecie Medycznym, Śląskim Uniwersytecie Medycznym, Krakowskim Centrum Psychodynamicznym, Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie, Grupie TROP w Warszawie oraz Szkole Trenerów „Meritum” w Katowicach, aktualnie w Krakowskiej Szkole Psychoterapii Psychoanalitycznej. Zainteresowana jest psychosomatyką, higieną psychiczną, kulturą braku oskarżeń i braku stygmatyzacji, rozumieniem w miejsce oceniania. Zagadnienia komunikacji rozumienia podejmowała m.in. w Programie Trzecim Polskiego Radia u Darka Bugalskiego w „Klubie Trójki" oraz Programie kulturalnym „Rezerwacja" u Katarzyny Janowskiej. Aktualnie jest w Zespole projektu „Tabu przemocy" Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie.

Wyróżniającym doświadczeniem psychologiczno-artystycznym było zaproszenie Jej do Inauguracji X Zakopiańskich Prezentacji Artystycznych „Pępek Świata" Teatru Witkacego (2021), w ramach której wspólnie z prof. Pawłem Dyblem oraz Jadwigą Koźmińską-Kiniorską współprowadziła panel „Psychoterapia Witkacego u Karola de Beauraina". Ukończyła program „Zarządzanie energią życiową 8xO” Wojciecha Eichelbergera oraz „Grupę otwarcia” w Laboratorium Psychoedukacji. Swoje kompetencje teatralne rozwija podczas systematycznych warsztatów prowadzonych przez aktorów Teatru Witkacego.

Prowadzi zajęcia dla studentów Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, Uniwersytetu Humanistycznospołecznego SWPS, także prowadziła dla Politechniki Śląskiej, Wydziału Psychologii i Pedagogiki Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Dyplomacji Uniwersytetu Śląskiego, Szkoły Zarządzania Uniwersytetu Śląskiego, Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. L. Schillera w Łodzi, Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Kochanowskiego w Kielcach, Wyższej Szkoły Humanitas w Sosnowcu, SWPS w Poznaniu, Wyższej Szkoły Zarządzania i Marketingu w Sosnowcu, Górnośląskiej Wyższej Szkoły Handlowej w Katowicach, Akademii WSB w Dąbrowie Górniczej, a także wielu szkół każdego szczebla (Zespoły Szkół, Gimnazja, Szkoły Podstawowe, Licea Ogólnokształcące) oraz licznych świetlic środowiskowych, socjoterapeutycznych, ośrodków pomocy społecznej, ośrodków interwencji kryzysowej, powiatowych centrów pomocy rodzinie w całej Polsce. Szkoliła także kadrę m.in. Zakładów Poprawczych i Schronisk dla Nieletnich w Dominowie, Głogowie, Grodzisku Wielkopolskim, Sadowicach, Świdnicy, Chojnicach. Przeprowadziła szkolenia i warsztaty dla kilkudziesięciu jednostek medycznych, oświatowych, resocjalizacyjnych i biznesowych w całej Polsce. Od 2017 r. organizuje w Tychach coroczne edycje Brain Awareness Week DANA. Zorganizowała trzyletni projekt 2016–2018 „Integracja Życia – lepiej kochać, pracować i żyć”, podczas którego prowadziła warsztaty i panele m.in. z prof. Jerzym Vetulanim, dr Agatą Norek, Justyną Pronobis-Szczylik, Jackiem Santorskim. We współpracy z Urzędem Marszałkowski Województwa Śląskiego zrealizowało trzy zdalne projekty w ramach Śląskiego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2017 – 2021.