I'm Nowhere / Znikanie

Koncept i reżyseria
Norbert Rakowski
Obsada
Socorro Anadón, Jakub Klimaszewski, Filip Kołłątaj, Victoria Lago, Jacek Piątkowski, Bartosz Woźny, Marta Zięba
czas trwania → 100 min.

Kiedy w wieku 104 lat dr David Goodall powiedział wprost, że nie ma chęci do życia, od razu stał się bohaterem mediów, a jego słowa były interpretowane na całym świecie. Naukowiec zdecydował o poddaniu się eutanazji, bo, jak zapewniał, nie chciał już żyć.

W moim wieku wstaję rano, jem śniadanie. A potem siedzę aż do lunchu. Potem jem trochę lunchu i znowu siedzę. Jaki z tego pożytek? […] Proces umierania może być nieprzyjemny, ale nie musi. Chciałbym, aby dla mnie nie był – wyznał Goodall dziennikarzowi CNN.

Kto powinien decydować o naszym życiu? Prawo? Postęp medycyny? Sądy? Kościół? My sami? Czy jesteśmy wystarczająco odpowiedzialni, aby podejmować nieodwracalne decyzje?

I’m Nowhere / Znikanie eksploruje różne aspekty wyborów między życiem a śmiercią. Temat eutanazji – zalegalizowanej w kilku krajach Europy, jest wciąż przemilczany w Polsce. Dylematy etyczne dotyczące „dobrej śmierci” rzucają wyzwanie naszym przekonaniom, konfrontują normy społeczne i zmuszają nas do przepracowania moralnych niejasności,   które każda jednostka i całe społeczeństwo musi rozszyfrować. Ta sztuka to po części  próba wytrącenia każdego z nas z „utartej ścieżki”. To zaproszenie widzów do podróży w głąb własnej świadomości, do zmagania się z własnymi przekonaniami na temat życia i śmierci oraz do głębszego zrozumienia ludzkiego doświadczenia. Nie chodzi tylko o sam akt eutanazji, ale o niezliczone uczucia, przekonania i doświadczenia, które go otaczają. Przedstawienie staje się platformą dla widzów do refleksji nad głębokimi wyborami, których dokonujemy w życiu i nieodłączną godnością, która leży w każdej indywidualnej podróży, od początku do końca.


JEDNA Z CZĘŚCI SZTUKI OPARTA JEST NA PRAPREMIEROWYM TEKŚCIE AUTORSTWA IWANA WYRYPAJEWA PT.: ZNIKANIE.


Spektakl grany jest w językach hiszpańskim i polskim, z napisami w językach polskim i angielskim.


Photo: Edgar de Poray

Koncept i reżyseria
Norbert Rakowski
Choreografia
Janusz Orlik
Muzyka
Tao Gutiérrez
Scenografia
Maria Jankowska
Kostiumy
Paula Grocholska
Reżyseria świateł
Bogumił Palewicz
Wideo
Wojciech Kapela
Asystent reżysera
Jakub Klimaszewski
Asystent reżysera świateł
Mikołaj Kałużny
Tłumaczenie
Sandra Boruc, Marta Eloy Cichocka
Przekład sztuki „Znikanie”
Agnieszka Lubomira-Piotrowska
Inspicjentka
Katarzyna Siczewska
Obsada
Socorro Anadón, Jakub Klimaszewski, Filip Kołłątaj, Victoria Lago, Jacek Piątkowski, Bartosz Woźny, Marta Zięba

Partnerami i koproducentami spektaklu są Międzynarodowy Festiwal Boska Komedia (Kraków, Polska), Teatros del Canal (Madryt, Hiszpania) oraz Teatr im. Jana Kochanowskiego (Opole, Polska).