Kiedy w wieku 104 lat dr David Goodall powiedział wprost, że nie ma chęci do życia, od razu stał się bohaterem mediów, a jego słowa były interpretowane na całym świecie. Naukowiec zdecydował o poddaniu się eutanazji, bo, jak zapewniał, nie chciał już żyć.
W moim wieku wstaję rano, jem śniadanie. A potem siedzę aż do lunchu. Potem jem trochę lunchu i znowu siedzę. Jaki z tego pożytek? […] Proces umierania może być nieprzyjemny, ale nie musi. Chciałbym, aby dla mnie nie był – wyznał Goodall dziennikarzowi CNN.
Kto powinien decydować o naszym życiu? Prawo? Postęp medycyny? Sądy? Kościół? My sami? Czy jesteśmy wystarczająco odpowiedzialni, aby podejmować nieodwracalne decyzje?
I’m Nowhere / Znikanie eksploruje różne aspekty wyborów między życiem a śmiercią. Temat eutanazji – zalegalizowanej w kilku krajach Europy, jest wciąż przemilczany w Polsce. Dylematy etyczne dotyczące „dobrej śmierci” rzucają wyzwanie naszym przekonaniom, konfrontują normy społeczne i zmuszają nas do przepracowania moralnych niejasności, które każda jednostka i całe społeczeństwo musi rozszyfrować. Ta sztuka to po części próba wytrącenia każdego z nas z „utartej ścieżki”. To zaproszenie widzów do podróży w głąb własnej świadomości, do zmagania się z własnymi przekonaniami na temat życia i śmierci oraz do głębszego zrozumienia ludzkiego doświadczenia. Nie chodzi tylko o sam akt eutanazji, ale o niezliczone uczucia, przekonania i doświadczenia, które go otaczają. Przedstawienie staje się platformą dla widzów do refleksji nad głębokimi wyborami, których dokonujemy w życiu i nieodłączną godnością, która leży w każdej indywidualnej podróży, od początku do końca.
JEDNA Z CZĘŚCI SZTUKI OPARTA JEST NA PRAPREMIEROWYM TEKŚCIE AUTORSTWA IWANA WYRYPAJEWA PT.: ZNIKANIE.
Spektakl grany jest w językach hiszpańskim i polskim, z napisami w językach polskim i angielskim.
Photo: Edgar de Poray