Król zwierząt

Reżyseria
Karolina Porcari
Występują
Magdalena Celmer (gościnnie), Klara Bielawka, Mamdou Góo Bâ, Mateusz Łasowski
Produkcja
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
duration → 70 min.

Historia młodej Stelliny, która opuszcza dom rodzinny i wyrusza w daleką podróż. Pewnego dnia dziewczyna poznaje króla, który zabiera ją do opustoszałego pałacu. Stellina wyczuwa w nim skrywaną tajemnicę. Pałac okazuje się więzieniem. Dziewczyna dowiaduje się, że Król zwierząt jest groźnym i okrutnym władcą: w ukrytej komnacie więzi ludzi i zwierzęta, których potem brutalnie karze.

Czy bohaterka odnajdzie w sobie siłę, żeby wybrnąć z tej pułapki? Stellina spotyka na swej drodze trzy postaci: Małpę, Węża i Sukę. Każda z nich posiada inną moc i pomaga jej odkryć te niecodzienne zdolności w sobie. Bohaterka balansuje pomiędzy światem ludzkim i zwierzęcym, których nie dzieli żadna hierarchia, a które razem tworzą magiczną rzeczywistość pełną zaklęć i niespodzianek. Stellina staje do walki z Królem zwierząt. Trójka bohaterów pomaga jej w tej rozgrywce. Czy uda się pokonać Króla zwierząt? Czy historia Stelliny i Króla zwierząt zakończy się happy endem?

„Król zwierząt” to spektakl przeznaczony dla młodej widowni od 12. roku życia. Podstawą literacką są „Baśnie włoskie” Itala Calvina (m.in. „Król zwierząt”, „Wąż”, „Trzy psy” i „Papuga”). Wybitny pisarz zebrał z różnych włoskich regionów przekazy i legendy ludowe, i opowiedział je na nowo. Wiele z nich łączy perspektywę ludzką i zwierzęcą. Maski zwierzęce to metafory pewnych zachowań, wartości i talentów, które tworzą odrębne światy. Jednak nie zawsze są one tylko piękne i symboliczne. Nie zawsze też opowieści Calvina mają szczęśliwe zakończenie, ale każda z nich posiada głęboką warstwę emocjonalną i filozoficzną.zwierzęce to metafory zachowań, wartości i talentów tworzących odrębne światy. Jednak nie zawsze są one tylko piękne i symboliczne.


Fot. Natalia Kabanow

Reżyseria
Karolina Porcari
Adaptacja
Krzysztof Szekalski
Scenografia, kostiumy, światła
Łukasz Błażejewski
Choreografia
Urszula Parol
Muzyka (kompozycja utworów i perkusja na żywo)
Hubert Zemler
Występują
Magdalena Celmer (gościnnie), Klara Bielawka, Mamdou Góo Bâ, Mateusz Łasowski
Produkcja
Teatr Powszechny im. Zygmunta Hübnera
Patronat honorowy spektaklu
Ambasada Włoch w Warszawie
Partner spektaklu
Włoski Instytut Kultury w Warszawie
Partner pokazu w Krakowie
Włoski Instytut Kultury w Krakowie
Sponsor główny spektaklu
Intesa Sanpalo

Spektakl na podstawie wybranych „Baśni włoskich” Italo Calvino

Ambasada Włoch

 

Włoski Instytut Kultury w Warszawie

 

Włoski Instytut Kultury w Krakowie

 

Intesa Sanpaolo