Herbaciana Jubilatka

Aktywiści i aktywistki
Łukasz Szydłak, Volha Salakheyeva, Cecylia Ciechańska, Maciek Czekaj-Słowikowski, Anna Ratajczak-Krasicka, Zuza Heczko, mariia Lemperk
czas trwania → 60 minut
piątek, 19 lipca 2024
godz. 19:00
Jubilatka, os. Teatralne 11
piątek, 26 lipca 2024
godz. 19:00
Jubilatka, os. Teatralne 11
piątek, 2 sierpnia 2024
godz. 19:00
Jubilatka, os. Teatralne 11
piątek, 9 sierpnia 2024
godz. 18:30
Jubilatka, os. Teatralne 11
piątek, 16 sierpnia 2024
godz. 18:30
Jubilatka, os. Teatralne 11
piątek, 23 sierpnia 2024
godz. 18:30
Jubilatka, os. Teatralne 11
piątek, 30 sierpnia 2024
godz. 18:30
Jubilatka, os. Teatralne 11

„Herbaciana Jubilatka”, to cykl spotkań kulinarno-performatywnych z Nową Hutą w tle. Do wspólnych działań zaprosiliśmy siedmioro nowohuckich aktywistów i aktywistek, działających w różnych obszarach (od ogrodnictwa i ekologii, po architekturę i sztukę), którzy przygotują autorskie herbatki i napary. Spotkania przy wspólnym stole, staną się okazją do rozmów o dalekich i bliskich podróżach, nowohuckich odkryciach i inspiracjach, oraz miejscach, których nie można znaleźć na żadnej mapie. To doskonała okazja, aby poznać ciekawych ludzi i zupełnie nowe, zaskakujące smaki.  

Spotkania odbędą się w dawnej restauracji „Jubilatka” (osiedle Teatralne 11), która przeżywała lata swojej świetności wraz z rozkwitem kombinatu. Z czasem, zaczęła jednak podupadać. W końcu, z miejsca które dawniej tętniło życiem towarzyskim, zamieniła się w „bezludną” przestrzeń. Za sprawą Festiwalu Odyseja Nowohucka, której częścią jest m.in. „Herbaciana Jubilatka”, dawna restauracja przeistoczy się na sześć wakacyjnych tygodni, w miejsce działań artystycznych i społecznych, które przypomną o jej historii i barwnej energii.


Sobota, 19 lipca / 19:00 

HERBATA Z LILAKA I KISZONY ARBUZ

Łukasz Szydłak – miejski ogrodnik, założyciel podblokowego ogródka Zielony

Blok (zielonyblok.pl), twórca jadalnych krajobrazów, współorganizator projektu #Krowodrza111 upamiętniającego ogrodnicze tradycje Dzielnicy V Krakowa, zaprosi uczestników spotkania w Jubilatce na herbatę z lilaka i kiszonego arbuza.  Podczas degustacji opowie o miejskim ogrodnictwie i roślinach, które rosną pod naszymi oknami, na balkonach i grządkach ogrodów społecznych.

 

Sobota, 26 lipca / 19:00

PACHNIE ČABOR! (PACHNIE TYMIANKIEM)

Volha Salakheyeva – jest kuratorką projektów kulturalnych i ekologicznych, artystką sztuki wideo, feministką z Białorusi. Rok temu przeprowadziła się do Krakowa i Nowa Huta stała się jej nowym domem. Podczas spotkania w Jubilatce Volha przygotuje herbatę z owocami i tymiankiem. Porozmawiamy o leśnych zaroślach, bagnach, pachnących ziołach i poezji. „Dowiecie się o właściwościach i symbolice tymianku, oraz o tym, jak słowa z wiersza o miłości – „Pachnie tymiankiem!” – stały się jednym z haseł protestów politycznych”. – mówi Volha.

 

Sobota, 2 sierpnia / 19:00

LEŚNY SPACER W JUBILATCE 

Cecylia Ciechańska – nowohucko-krakowska animatorka kultury ogrodniczej znana szerzej jako Pani od Zieleni. Zapalona przyjaciółka przyrody, autorka książki „Ogród dla każdego” (prowadzi na FB "paniodzielni"). Ukończyła ogrodnictwo na Uniwersytecie Rolniczym, od tego czasu propaguje ogrodnictwo naturalne, w domu i w ogrodzie. W piątkowy wieczór zaprosi uczestników spotkania w Jubilatce na leśny spacer w filiżankach, serwując napar z igieł sosnowych doprawionych słodko pikantnymi przyprawami i opowieściami.

 

Sobota, 9 sierpnia / 18:30

BEDUIŃSKA HERBATKA Z PUSTYNI WADI RUM

Maciek Czekaj-Słowikowski – krakowianin od pokoleń, nowohucianin z wyboru, z wykształcenia historyk sztuki oraz manager projektów kulturalnych, miłośnik podróży i Bloku Szwedzkiego, w którym mieszka. Zaprasza na spotkanie w Jubilatce, podczas którego będzie można skosztować beduińskiej herbatki, parzonej według tradycyjnych receptur z pustyni Wadi Rum w Jordanii. Do herbatki zostaną podane dodatki, takie jak biała szałwia i kardamon. Podczas spotkania Maciek Czekajs-Słowikowski opowie m.in. o architekturze Ingardenów. Będzie to doskonała okazja, aby poznać nie tylko smaki dalekich podróży, ale również zgłębić inspiracje i wpływy architektoniczne, które kształtują współczesne projekty, nie tylko w Nowej Hucie.

 

Sobota, 16 sierpnia / 18:30

HERBATA W SZKLANCE Z KOSZYCZKIEM

Anna Ratajczak-Krasicka – obserwatorka i słuchaczka herstorycznych opowieści o mieszkalnictwie w Nowej Hucie, prospołeczna kulturoznawczyni, autorka instagramowego profilu pani_od_mieszkan, zaprosi uczestników spotkania na herbatę w szklaneczce z koszyczkiem. Wydarzenie stanie się okazją do rozmowy o znajomej (mniej lub bardziej) strukturze nowohuckich mieszkań. Opowie m.in. o rzeczach, które tracą znaczenie po śmierci ich użytkowników. O tym, w jaki sposób można im podarować drugie życie, a także o teatrze kobiecym, który narodził się i w mieszkaniu i właśnie tam ma swoją scenę.

 

Sobota, 23 sierpnia / 18:30

CHABRY Z MELISĄ CYTRYNOWĄ

Zuza Heczko – lubi pracować na polu (po krakowsku i dosłownie). W 2019 r. założyła Ogród Społeczny Salwator, który otworzył dla niej zupełnie nową ścieżkę życiową i zawodową. Od ponad trzech lat mieszka na wsi. Mówi o sobie, że jest rolniczką ekologiczną (Gospodarstwo Ekologiczne Brodataty). Interesują ją tematy żywności, agroekologii, suwerenności żywnościowej i zachowywania nasion. Zaprosi uczestników swoich spotkań na napar z chabrów i melisy cytrynowej, które zbierze na własnym polu. Porozmawiamy m.in. o poszukiwaniu poczucia sprawczości poprzez projekty społeczne i jedzenie.

 

Sobota, 30 sierpnia / 18:30

„BRUDNA” HERBATA I CIACHO „NORMALNEGO” KSZTAŁTU

mariia Lemperk – interdyscyplinarna artystka, performerka i jedna trzecia tria BRESTMILK trio. Praktyka marii manifestuje się w działaniach cross-medialnych, w których bada polityki pamięci i ciała, przestrzeni kontrolowanego bólu, dekonstrukcji płci i obecność queer w dzisiejszych kontekstach politycznych i kulturowych. Kilkukrotna rezydentka Domu Utopii. Podczas spotkania przy "Brudnej" herbacie i ciachu "Normalnego" kształtu zachęci uczestników do zastanowienia się nad konsensualnością relacji z miastem i próbą odpowiedzi na pytanie, kiedy czujemy bezpieczną urbanistyczną intymność i co powoduje, że herbata staje się „brudna”?


Zdjęcie główne: Cecylia Ciechańska, fot. Artur Rakowski

Zdjęcia w galerii:

Anna Ratajczak-Krasicka, archiwum prywatne

Cecylia Ciechańska, fot. Artur Rakowski 

Łukasz Szydłak, archiwum prywatne

Maciek Czekaj-Słowikowski, archiwum prywatne

mariia Lemperek, archiwum prywatne

Volha Salakheyeva, archiwum prywatne

Zuza Heczko, archiwum prywatne