Spektakl teatru tańca Głodni

Koncept oraz choreografia
Agnieszka Jachym
Tancerze
Paweł Kozłowski, Marta Mietelska-Topór, Sabina Pyka, Damian Rusyn
Video
Leszek Górka
czas trwania → 60 minut
piątek, 24 listopada 2023
godz. 19:00
Teatr Łaźnia Nowa – Duża scena

„Jedną z podstawowych sztuczek jest mówienie-jeśli już nie ma innej rady-o głodzie jako o czymś bezosobowym, niemal abstrakcyjnym, jak o zjawisku samym w sobie. Głód, walka z głodem. Przeciwdziałanie głodowi. Klęska głodu. Ale głód nie istnieje poza ludźmi, którzy go znoszą. Problemem nie jest głód, problemem są głodujący ludzie.”

– Martin Caparóss, „Głód”

„Głodni” to przede wszystkim reportaż o człowieku - o nas samych. To rozmowa o życiu i decyzjach, które podejmujemy każdego dnia lub na które nie mieliśmy wpływu. Bywa, że wybory te uzależniają nasz rytm codziennego życia od oczekiwania w kolejce po ciepły posiłek, pozbawiają nas dachu nad głową, wykluczają.

W swojej książce „Głód” Martin Caparóss wskazuje, że „przyszłość jest luksusem dostępnym tym, którzy się odżywiają”. Przyglądając się wybranym ulicom Krakowa, których puste chodniki o odpowiednich porach dnia zamieniają się w tłoczną przestrzeń, zastanawiamy się nad losem osób niedożywionych. Czy zapewnienie im jedzenia jest gwarantem lepszej przyszłości?

Spektakl to także swoiste spojrzenie w lustro. Czy postawy, które przyjmujemy jako społeczeństwo, również w kontekście globalnym, wspierają równomierną dystrybucję środków do życia?

Jak łatwo przychodzi nam wyrzucanie resztek z własnych talerzy czy pozbywanie się przeterminowanych produktów?

Po spektaklu odbędzie się rozmowa z jego twórcami.


Agnieszka Jachym

Tancerka, choreografka, absolwentka Studia Baletowego Opery Krakowskiej oraz Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Ludomira Różyckiego w Bytomiu.  Po uzyskaniu dyplomu zawodowej  tancerki w 2012, brała udział w projektach  temporaere theater w Berlinie i Dreźnie;  w spektaklu „No Sacre” Ismaela Ivo na ImpulsTanz oraz w Sao Paulo. W latach 2014-2017 tańczyła w Tanzcompagnie Giessen.  W 2018 odbyła się premiera jej spektaklu teatru tańca „Getto krakowskie” w Teatrze Nowym Proxima. Wystąpiła w choreografii „solar storm” Johannesa Wielanda, a także w operze „Alcina” w Staatsoper Hamburg. Jej solo choreografia „Naj” zajęła drugie miejsce na festiwalu SCENA OTWARTA 2018 w Tarnowie. Zaprezentowano ją również podczas Sola Dance Contest w Gdańsku w 2019, a także w ramach "Młodej Polski" na 23. Międzynarodowych Spotkaniach Teatrów Tańca w Lublinie.  W latach 2019-2021 pracowała w Polskim Teatrze Tańca jako tancerka oraz koordynatorka unijnego projektu „CLASH! When classic and contemporary dance collide and new forms emerge”. W PTT wraz z Jerzym Kaźmierczakiem oraz Zbigniewem Kociębą stworzyła choreografię "[dis]solution" dla Balletto di Roma. Wystąpiła również w spektaklu Teatru Telewizji "Inny świat" w reżyserii Igora Gorzkowskiego. Od maja 2021 współpracuje z Sashą Waltz, biorąc udział w projektach "Sasha Waltz & Guests" (Berlin), m.in. "In C”, "SYM-PHONIE MMXX”, „Kreatur”.  W 2022 otrzymała Stypendium Twórcze Miasta Krakowa na realizację spektaklu „Głodni”.


Projekt jest realizowany w ramach Stypendium Twórczego Miasta Krakowa.

Partnerzy:

Fundacja Crush On Trash

Centrum Sztuki Tańca

Krakowskie Centrum Choreograficzne-Nowohuckie Centrum Kultury

KraKra Films

Sponsor:

BJB Stomatologia Estetyczna


Fotografie: Barbara Szydłowska

Autorka plakatu: Anastasiia Hurska