Koncert życzeń

Reżyseria
Yana Ross
Dramaturgia
Aśka Grochulska
Występuje
Danuta Stenka
czas trwania → 90 minut

Spektakl oparty na tekście niemieckiego dramatopisarza Franza Xavera Kroetza, zbudowanym jedynie z obszernych didaskaliów, które mają stanowić partyturę i komentarz do scenicznych działań. Bohaterką jest około pięćdziesięcioletnia kobieta, stenotypistka. Otoczona barwnością efektownych reklam i opakowań, szalenie pedantyczna i zorganizowana, nie potrafi przezwyciężyć swej samotności. Społeczeństwo, w którym żyje, nie pomaga jej w rozwiązaniu problemów, skazując na wykluczenie i izolację.

Kroetz tworzy obraz świata, w którym jednostka jest zdana na samotność, a jej pojedynczy los ginie gdzieś w wielkomiejskim tempie życia. Główną i jedyną rolę w spektaklu Yany Ross gra Danuta Stenka, aktorka warszawskiego Teatru Narodowego.


W związku z zastosowaniem nietypowego układu sceny na widowni dostępne są jedynie miejsca stojące.

Reżyseria
Yana Ross
Dramaturgia
Aśka Grochulska
Tłumaczenia
Danuta Żmij Zielińska
Muzyka
Aśka Grochulska, Tomasz Wyszomirski
Scenografia i multimedia
Simona Biekšaitė
Reżyseria świateł
Mats Öhlin
Asystent reżyserki
Marcin Zawada
Radio show
Aśka Grochulska, Wojciech Mann
Głos prowadzący audycję radiową
Wojciech Mann
Inspicjentka
Aneta Skrzyszowska
Występuje
Danuta Stenka
Produkcja
Teatr Łaźnia Nowa, TR Warszawa, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia

Recenzje

Aktorka zagrała dramat samotności koncertowo, radząc sobie doskonale w każdej sytuacji, włącznie z tymi, w których musiała zbliżyć się do granic aktorstwa.
Zdzisław Pietrasik
Koncert życzeń wydaje się czymś unikalnym w polskim teatrze. To propozycja innej tematyki i estetyki niż te nasze mainstreamowe. Yana Ross przestawia zwrotnicę. Trzeba jechać w tę stronę, ku formom hybrydalnym, na pogranicze performansu i minimalizmu, uciekać od scenicznego gadulstwa i aktorskich aktów strzelistych. Choćby na chwilę.
Łukasz Drewniak