Kalkstein/Czarne Słońce

czas trwania → 120 minut

Spektakl „Kalkstein/Czarne Słońce" powstał w oparciu o historię Ludwika Kalksteina-Stolińskiego – Polaka o niemieckich korzeniach, żołnierza Armii Krajowej odznaczonego Krzyżem Walecznych, agenta gestapo odpowiedzialnego za wydanie Niemcom Stefana Grota-Roweckiego, współpracownika Urzędu Bezpieczeństwa, denuncjatora ludzi związanych z opozycją demokratyczną i Radiem Wolna Europa, a także badylarza, mitomana, kobieciarza, alkoholika, dwudziestowiecznego anty-Wallenroda, pisarza marynisty, scenarzysty, autora scenariusza popularnego serialu z gatunku płaszcza i szpady „Czarne chmury”. To opowieść o człowieku, który za wszelką cenę pragnął sławy i bohaterstwa, a został największym zdrajcą w historii polskiego podziemia i powojennej Polski. Ludwik Kalkstein to Super Polish Hero à rebours. Jego życie, rozciągnięte niemal na cały XX wiek staje się dla twórców spektaklu punktem wyjścia do rozważań o Polsce, płynności takich pojęć jak patriotyzm, ojczyzna, bohaterstwo czy zdrada.

W sztuce Julii Holewińskiej znajdziemy Polskę z czasów II Wojny Światowej, z okresu komunizmu, ale także tę z XVII wieku i tę współczesną - za każdym razem pełną dumy, brawury, odwagi, ale też zaściankowości, zabobonów, cwaniactwa i zdrad. "Kalkstein/Czarne Słońce" to podróż bez trzymanki przez polską historię i współczesność pełną pomników i szamba, przez świat, w którym ideały toczą walkę z ciemną stroną słońca.


Fot. Artur Gawle 

Reżyseria
Joanna Grabowiecka
Autorka
Julia Holewińska
Choreografia
Magdalena Koza
Muzyka
Maciej Zakrzewski
Scenografia
Mirek Kaczmarek
Występują
Matylda Baczyńska, Karolina Gibki, Natalia Kalita, Małgorzata Wojciechowska, Rafał Fudalej, Ireneusz Pastuszak, Andrzej Plata, Bogdan Słomiński, Tomasz Wiśniewski
Asystent reżysera
Tomasz Wiśniewski
Produkcja
Teatr Łaźnia Nowa, Teatr im. Ludwika Solskiego w Tarnowie, Festiwal Boska Komedia
Premiera
5 grudnia 2015

Spektakl powstał przy wsparciu funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.

Recenzje

Biografia bohatera jest wpleciona w sieć mitów, stereotypów, symboli polskości. Sieć gęstą i nie do końca odpowiadającą konkretnym realiom. "Kalkstein" jest bowiem wielkim, hałaśliwym fantazmatem. Pod przewodnictwem Ojczyzny we własnej osobie.
Łukasz Badula
Kultura Online
[Spektakl jest] ciekawy nie tylko przez życiorys głównego bohatera, ale także przez jego interpretację. Otóż nie widzimy na scenie realistycznie przedstawionej opowieści o Kalksteinie, bowiem jego życie staje się pretekstem do dyskusji o tym, jak dziś jest pojmowany patriotyzm i czym jest dla nas tożsamość narodowa. (…) Nawet jeśli nie przepadacie za mało subtelną estetyką współczesnego teatru, zobaczcie go koniecznie.
Magda Huzarska-Szumiec
„Gazeta Krakowska”
Autorka tekstu spektaklu, Julia Holewińska, napisała sztukę, która chce mierzyć się z polskością. I robi to w sposób wyrazisty. To dlatego właśnie nie brakuje tu mocnych słów. Bo reżyserka i autorka chcą mówić o upadku symboli narodowych i społecznej martwicy.(...) to debiut więcej niż obiecujący.
Łukasz Gazur
"Dziennik Polski"