Fakir, czyli optymizm

czas trwania → 65 minut

Opowiadanie Sławomira  Mrożka Fakir posłużyło za odniesienie do  nowohuckiej rzeczywistości początku lat 90-tych. Do wybiedniałej  dzielnicy przyjeżdża inwestor - fakir, który obiecuje do istniejącego komina dobudować fabrykę, dając mieszkańcom nadzieję na dobrobyt. Najpierw korzysta z uroków życia kosztem mieszkańców, a potem znika zostawiając po sobie jedynie ciężarną dziewczynę. Analogicznie do Nowej Huty i jej hinduskiego "wybawcy" Lakshmi Mittala, z którego obietnic cudu gospodarczego też niewiele wyniknęło, bo ekonomia wzięła górę nad potrzebami mieszkańców. 

Spektakl stawia pytania o historię najnowszą zdewastowanej dzielnicy, nadzieje i rozczarowania jej mieszkańców, miejsce teatru w nowohuckiej przestrzeni oraz sztukę jako narzędzie kreowania uniwersalnej wspólnoty. Multimedialny spektakl to portret Nowej Huty jako ? zarazem ? inspiracji i miejsca do uprawiania twórczości teatralnej poprzez budowanie wokół niego wspólnotowych więzi. Fakir, czyli optymizm jest artystycznym manifestem idei zbiorowego optymizmu, marzeniem o  teatrze jako motorze egzystencji i jego demokratycznym, uczestniczącym potencjale w świecie zdominowanym przez indywidualizm i alienację. Parafrazując Wolterowskiego Kandyda, Szydłowski poszukuje przestrzeni indywidualnego i zbiorowego życia, w których możliwa jest autentyczna afirmacja rzeczywistości, wychodząca naprzeciw zarówno codziennemu pesymizmowi jak i popkulturowej ideologii szczęścia.


Fot. Grzegorz Ziemiański 

Reżyseria
Bartosz Szydłowski
Autor
Sławomier Mrożek, Bartosz Szydłowski, Igor Stokfiszewski
Muzyka
Andrzej Bonarek
Scenografia
Małgorzata Szydłowska
Występują
Barbara Kurzaj, Anna Wielgucka, Tomasz Radawiec, Edward Wnuk
Aktorzy-Amatorzy
Włodzimierz Bareła, Maria Bareła, Barbara Dziedzic, Stanisław Dziedzic, Agata Marzec, Ryszard Słabczyński, Dagmara Waszkiewicz, Igor Stokfiszewski
Zdjęcia
Rafał Kosecki
Montaż
Przemek Fik
VJ
Dawid Kozłowski
GFX
Victor Soma
Produkcja
Teatr Łaźnia Nowa
Premiera
26 lutego 2011