Agon

Reżyseria, choreografia, performace
Dominika Knapik
Scenariusz, dramaturgia
Patrycja Kowańska
czas trwania → 60 minut
sobota, 12 października 2024
godz. 18:00
STUDIO teatrgaleria

„Agon” to mockument choreo-terapeutyczny inspirowany doświadczeniem łączenia życia zawodowego z macierzyństwem.

Agon [gr. agṓn ‘spór’, ‘walka’] – termin, jakim starożytni Grecy określali sytuację, w której strony spierały się. Celem było wykazanie swojej wyższości nad przeciwnikiem, ewentualnie wyższości swoich racji nad jego racjami (od ágein – „pędzić; prowadzić; święcić”) Agonem nazywano także typ święta ku czci bóstwa bądź herosa, którego częścią były zawody atletyczne, wyścigi konne lub konkursy poetycko-muzyczne.

Dominika Knapik wchodzi na scenę, żeby opowiedzieć o pracach „na całe życie”: artystycznej i tej matczynej. Staje przy tym do walki z własną biografią: choreografki-pracoholiczki z odwiecznym poczuciem winy wobec dziecka wychowywanego przez zapracowaną matkę. Jej towarzyszką w tym pojedynku jest Pytia – choreoterapeutka, której nie umknie żaden szczegół. Na warsztat zostaje wzięty głęboko osobisty materiał, detonowany poprzez autoironiczną formę mockumentu („fałszywego dokumentu”). Owocuje to zdystansowaną, szkatułkową narracją, odbijającą performatywność reprezentacji – dzięki niej widzowie mogą wybiec w przyszłość, jednocześnie cofając się w czasie. Ten spektakl to krytyczne, ale i niepozbawione poczucia humoru studium o sensie uprawiania (artystycznego) zawodu i łączenia go z macierzyństwem. 

 

Ktoś produkuje mnie w brzuchu.
Produkt dojrzewa i się pojawia.
Produkt zaczyna pracować i się produkować.
Produkuje się raz tak, raz siak.
Po jakimś czasie produkt produkuje w brzuchu nowy produkt.

D.K.


Fot. Klaudyna Schubert

Reżyseria, choreografia, performace
Dominika Knapik
Scenariusz, dramaturgia
Patrycja Kowańska
Przestrzeń, reżyseria światła, wideo
Wolfgang Macher
Sound design
Justyna Stasiowska
Kostiumy, obiekty
Natalia Mleczak
Inspicjentka
Monika Weis
Produkcja
Teatr Łaźnia Nowa w Krakowie
Współpraca
Schauspielhaus Bochum
Premiera
7 grudnia 2020

W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe.

Recenzje

Matka-polka tańcząca, waleczna i wciąż obwiniająca się o nie poświęcanie synowi dostatecznego czasu. Genialny performace Dominiki Knapik pełen emocjonalności, matczynego ciepła i walki kobiety z samą sobą.
Paweł Kluszczyński
„Agon” to mocne rozliczenie, w którym Knapik konfrontuje się ze swoją przeszłością i fantazjuje na temat przyszłości. Pracoholizm idzie w szranki z macierzyństwem, bogaty dorobek toczy spór z poczuciem winy, a matka-artystka przygląda się synowi.
Wiktoria Formella
„Agon” to performance, który posługuje się ironią, aby dokonać refleksji. To także nagromadzenie rozmaitych form, przeplatanie scen statycznych ruchem, które wywołują poczucie niestabilności. Przeszłość i przyszłość, przestrzeń i czas przenikają wypowiedź artystyczną, która stawia pytania o szybkość ludzkich działań, a także następstwo zdarzeń i konsekwencje, nieraz zadawałoby się, błahych wyborów.
Agnieszka Jurec