POKAZ DWÓCH ETIUD PERFORMATYWNYCH TWÓRCZA EKOSFERA: „NIE!WAŻNE” / „INNA OPOWIEŚĆ”

Prowadzące
Małgorzata Lech, Marta Pawlik
Udział wezmą
Ada, Alex, Justyna, Karo, Maja K., Maja T., Veronika, Yuki / Amelia, Józefina, Karol, Lena, Maja, Tytus, Wiktoria, Zuzia
Kraków

Projekt realizowany jest przy udziale finansowym Miasta Kraków.

czas trwania → 120 minut

18 czerwca o godzinie 17:00 w przestrzeni Domu Utopii zaprezentujemy etiudy performatywne pt. „Nie!Ważne” i „Inna opowieść” przygotowane wspólnie z młodzieżą biorącą udział w „Twórczej Eko-sferze”. 

„Twórcza Eko-sfera”, to trzymiesięczny projekt realizowany wspólnie z grupą licealistów, przez teatrolożkę Małgorzatę Lech i Martę Pawlik, pedagożkę teatru związaną z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. 

„Jak radzić sobie z kryzysem klimatycznym? To pytanie, które będzie już nam towarzyszyć. Ono nie zniknie, coraz trudniej je też od siebie odsunąć. Każdy z nas prędzej czy później będzie musiał na nie odpowiedzieć. W myśleniu, a przede wszystkim w działaniu”. – mówią autorki „Twórczej Eko-sfery”. 

Podczas cyklu warsztatów, które realizowały w Domu Utopii wraz z grupą licealistów, uruchamiały wyobraźnię, poprzez poezję, ruch i muzykę, szukając nowych form wyrazu emocji związanych z przyszłością planety, tworząc nowe wyobrażenia i poszerzając eko-wrażliwość uczestniczek i uczestników. 

18 czerwca o godzinie 17:00 w Domu Utopii zostaną zaprezentowane elementy tych działań w formie pokazu performatywnego na który złożą się etiudy: „Nie!Ważne” i „Inna opowieść”. Tuż po pokazie odbędzie się rozmowa, dla której punktem wyjścia będą zaprezentowane etiudy.

Wstęp na wydarzenie jest wolny! Zapraszamy! 

Organizatorem projektu „Twórcza Eko-sfera” oraz pokazów, które odbędą się 18 czerwca jest Dom Utopii i Krakowski Archipelag Kultury.


TWÓRCZA EKOSFERA

PROJEKT DLA MŁODZIEŻY 14-18 LAT

Niedziela, 18 czerwca, godz. 17.00

POKAZ DWÓCH ETIUD PERFORMATYWNYCH

Etiudy „Nie!Ważne” i „Inna opowieść” są zwieńczeniem trzymiesięcznych warsztatów pt. „Twórcza Ekosfera” realizowanych w Domu Utopii przez Małgorzatę Lech i Martę Pawlik. Podczas kolejnych spotkań Uczestniczki i Uczestnicy wspólnie z prowadzącymi, przyglądali się sytuacji klimatycznej na świecie zastanawiając się nad tym w jaki sposób można zmienić perspektywę relacji z naturą i nadać jej nowy, bardziej twórczy kierunek? 

NIE!WAŻNE

Podczas naszych eksperymentów performatywnych zastanawialiśmy się, w jaki sposób temat ratowania planety wiąże się z trudnymi emocjami. Jak możemy je oswoić i przetworzyć w sztukę. Wspólnie próbowaliśmy odpowiedzieć na pytania: czy możemy nawiązać naturalny kontakt z innymi formami istnienia? Co sprawia, że jesteśmy oddzieleni od pozaludzkiej części świata, która jednocześnie jest nam tak bliska? Co się dzieje, kiedy odnajdujemy w sobie skałę, piasek, wodę, roślinę albo zwierzę? Czy odnalezienie i docenienie alternatywnej, przynależnej naturze, części nas samych może przynieść lepsze jutro?

– mówi Małgorzata Lech – przygotowująca etiudę performatywną z młodzieżą.

Etiuda będzie „fantazją na temat możliwości zaistnienia nowych światów w nas i wokół nas, teraz i w przyszłości”.

Udział wezmą: Ada, Alex, Justyna, Karo, Maja K., Maja T., Veronika, Yuki.

INNA OPOWIEŚĆ

Myślisz tak, jak ci opowiedziano.

Zanurzeni w antropocentryzmie nie znamy innych języków i opowieści. Może czas spróbować je poznać, objąć swoją wyobraźnią i sprawdzić, co ta nowa perspektywa nam przyniesie? 

– mówi Marta Pawlik, przygotowująca etiudę z drugą grupą warsztatową.

Udział wezmą: Amelia, Józefina, Karol, Lena, Maja, Tytus, Wiktoria, Zuzia


Małgorzata Lech – teatrolożka, dramaturżka, pedagożka. Od 15 lat pracuje w obszarze kultury jako kuratorka projektów, specjalistka ds. komunikacji i prowadząca warsztaty. Obecnie rozwija swoje zainteresowania w obszarze pedagogiki teatru.


Marta Pawlik – pedagożka teatru, specjalistka ds. wizerunku i PR, prowadzi warsztaty i spotkania z młodzieżą w Teatrze im. J. Słowackiego w Krakowie. Absolwentka filologii polskiej oraz studiów podyplomowych z zakresu pedagogiki teatru w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie.