INTERWENCJA W PRZESTRZENI MIEJSKIEJ POMNIK BIEDY

Osoba artystyczna
Jan Bačynsjkyj / Yana Bachynska
Osoby kuratorskie
Łukasz Trzciński i Dominik Stanisławski

Instalacja powstała w ramach rezydencji artystycznej, będącej częścią projektu "Sensorium poszerzone" finansowanego ze środków Funduszu Stabilizacyjnego dla Kultury i Edukacji 2022 Ministerstwa Spraw Zagranicznych Republiki Federalnej Niemiec oraz Goethe-Institut.

Wydarzenie odbywa się w ramach III edycji Maja Równości w Krakowie.

 

Dom Utopii

 

Auswartinges AMT

 

Goethe Institut
czas trwania → 360 minut

Instalacja będzie prezentowana w godzinach 10:00-16:00.

Najbogatsze 10% światowej populacji obecnie utrzymuje  52% dochodów. Biedniejsza część światowej populacji zarabiają tylko 8%. Średnio osoba z górnych 10% zarobi 122 100 USD, a osoba z dolnej połowy zarobi tylko 3920 USD.

A jeśli chodzi o majątki (wartościowe aktywa i przedmioty przewyższające dochód), przepaść jest jeszcze większa. Biedniejsza połowa światowej populacji posiada zaledwie 2% światowych zasobów, podczas gdy najbogatsze 10% posiada 76% całego majątku.

1% najbogatszych osób na świecie ma ponad 2 razy więcej niż pozostałe 99% mieszkańców globu. Nierówność na świecie jest obecnie tak silna, jak na początku XX wieku, w okresie rozkwitu zachodniego imperializmu. Ta dysproporcja szczególnie uwidoczniła się podczas pandemii koronawirusa. Dziesięciu najbogatszych ludzi podwoiło swoje fortuny podczas pandemii, podczas gdy dochody 99% ludzkości spadły. Nierówność przyczynia się do śmierci co najmniej 21 000 osób każdego dnia lub jednej osoby co cztery sekundy. Jest to odkrycie oparte na zgonach na całym świecie z powodu braku dostępu do opieki zdrowotnej, przemocy ze względu na płeć, głodu i załamania klimatu. Wydaje się że to tylko liczby dotyczące dalekich nam krajów. Niemniej jednak Polska jest częścią tej strasznej rzeczywistości.

„Pomnik Biedy” przyjmie formę efemeryczną, ujawniając się w przestrzeni miejskiej Krakowa, podobnie jak niezauważalne i marginalizowane a jednocześnie wszędzie obecne są dysproporcje ekonomiczne.


Jan Bačynsjkyj/Yana Bachynska - artysta multimedialny i reżyser. Absolwent filozofii na Narodowym Uniwersytecie im. Tarasa Szewczenki w Kijowie (2008–2013) oraz multimediów na Akademii Sztuki w Szczecinie (2016–2019). W swojej praktyce artystycznej odnosi się do problemów związanych z upamiętnianiem wydarzeń historycznych, utopii oraz zagadnienia seksualności i tożsamości płciowej. Jako medium swoich prac często wykorzystuje przestrzeń publiczną.