Sonety – wiek hipochondryka

Reżyseria
Olga Bury
Występują
Mikołaj Karczewski, Piotr Stanek, Sebastian Szumski, Wioletta Fluda-Tkaczyk
Produkcja
Fundacja Teatr O.de.la
czas trwania → 40 minut

Spektakl o lęku, potrzebie troski, próbie odnalezienia ukojenia w panice otaczającej nas codzienności. Ubrana w wykwintną formę praca w połączeniu z autoironicznymi, humorystycznymi odniesieniami do panicznych lęków każdego bohatera stworzy rozwibrowany świat pełen lekkości i absurdu.


Tereniu, daj mi trochę wody
i proszek bromowy,
bo czuję nadchodzący globus.

        – Eliza Orzeszkowa, „Nad Niemnem”

Najsilniejszym środkiem przeciw hipochondrii i wszelkim urojonym dolegliwościom jest też rzeczywiście uprzedmiotowienie siebie samego, tak jak główną przyczyną hipochondrii znowu oraz jej właściwą istotą jest jedynie tylko upodmiotowienie wszystkich rzeczy, to znaczy, że fizyczne „ja” zagarnęło władzę nad wszystkim, że staje się jedyną myślą, idée fixe, i że wszystko inne pod tę kategorię sprowadza. Dlatego też przekonywałem się zawsze, że czym bardziej czynne w kierunku praktycznym jest życie jakiegoś człowieka, tzn. Czym bardziej go ono odciąga na zewnątrz, tym pewniejszy jest on przed hipochondrią. Najlepszym dowodem są praktykujący lekarze. Są nieustannie zajęci chorobami, a choroby i dolegliwości stają się w końcu głównym przedmiotem ich myślenia. To samo więcpowinno też bardzo łatwo stać się głównym przedmiotem ich „ja”, a zatem wszyscy lekarze powinni się w końcu stawać hipochondrykami.

A mimo to widzimy przecież, że właśnie praktykujący lekarze prawie nigdy nie cierpią na hipochondrię. Dlaczego? Bo już od samego początku się przyzwyczajają uprzedmiotowiać wszystkie cierpienia, dzięki czemu dochodzą w końcu do tego, że obiektywizują siebie samych i swoje własne dolegliwości, że oddzielają je od swego prawdziwego „ja” i że czynią je przedmiotem świata zewnętrznego...

        – Immanuel Kant, „O potędze ducha czyli jak panem być chorobliwych uczuć przez samo tylko postanowienie”


Zdjęcia: Katarzyna Borkowska

Materiały promocyjne: Olga Bury

Reżyseria
Olga Bury
Scenografia i kostiumy
Marta Ożóg
Muzyka
Wioletta Fluda-Tkaczyk
Występują
Mikołaj Karczewski, Piotr Stanek, Sebastian Szumski, Wioletta Fluda-Tkaczyk
Produkcja
Fundacja Teatr O.de.la
OFF Polska

Spektakl powstał w ramach programu OFF Polska organizowanego przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Łaźnia Nowa

 

Lubelski Teatr Tańca

 

Centrum Kultury w Lublinie

 

Teatr O.de.la

 

Teatr Brama

 

Wawerskie Centrum Kultury