SINFONIETTA NOVA Agata Zubel | Mahlerowie

Sopran
Agata Zubel
Dyrygent
Ernst Kovacic
Sinfonietta Cracovia
duration → 90 minut

Program

Alma Mahler, Fünf Lieder, Vier Lieder

Gustav Mahler, Lieder eines fahrenden Gesellen, Rückert-Lieder

O koncercie

To muzyczna konfrontacja – prowokacyjna, a jednocześnie w pewien sposób obiektywna. Dwa cykle / 9 pieśni Almy i dwa cykle / 9 pieśni Gustawa. 50:50.

To także podróż przez emocjonujące światy, wymykającą się porównaniom. Instrumentacji pieśni Almy, które zabrzmią w czasie koncertu, podjęła się Agata Zubel, natomiast aranżacje pieśni Gustava na orkiestrę smyczkową przygotował Ernst Kovacic. Zredefiniowanie brzmienia orkiestry smyczkowej, które jest elementem tego projektu, idealnie wpisuje się w myśli najmłodszego i najbardziej odważnego cyklu Sinonietty Cracovii – Sinfonietta Nova.

Dzieliło ich prawie pokolenie – dziewiętnaście lat młodsza od Gustava jego żona Alma, była niezwykle utalentowaną kompozytorką. Zostawiła po sobie tak niewielką literaturę muzyczną, ale jej wkład w muzykę pozostaje bardzo znaczący. Podobnie jak Gustav upodobała sobie gatunek pieśni. Ale tutaj także wiele ich dzieli: od wyboru tekstów, do których pisali, przez język harmoniczny, aż po ekspresję.


Agata Zubel – kompozytorka i wokalistka. Znana z niestandardowej skali głosu i wykorzystywania go w sposób łamiący stereotypy. Koncertuje na całym świecie, ma w dorobku wiele prawykonań. Oprócz kilkudziesięciu filharmonii, oper i festiwali, jako wokalistka oraz kompozytorka współpracowała z czołowymi instytucjami muzycznymi z całego świata, m.in.: Carnegie Hall in New York, Walt Disney Concert Hall in Los Angeles, Konzerthaus in Vienna, Konzerthaus in Berlin, Musikgebouw in Amsterdam, Musikverein Wien, Royal Albert Hall, Royal Festival Hall in London, Elbphilharmonie in Hamburg, Philharmonie in Berlin, Cologne, Luxembourg, Casa da música in Porto, Seattle Symphony, Chicago Symphony, Baltimore Symphony.