Tajemniczy ogród

Reżyseria
Tomasz Fryzeł
Adaptacja i dramaturgia
Mira Mańka
Występują
Kinga Bobkowska, Maria Witkowska, Adam Borysowicz
duration → 90 minut

Показ спектаклю 2 червня відбудеться з українськими субтитрами.

Pokaz spektaklu 2 czerwca zaprezentowany zostanie z napisami w języku ukraińskim.

[нижче опис вистави українською мовою]

„Tajemniczy ogród” to spektakl, który wyrasta z inspiracji powieścią Frances Hodgson Burnett, a przede wszystkim – z fascynacji tytułowym miejscem. Zapisany w powieści ogród staje się punktem wyjścia do opowieści o osobach, roślinach, zwierzętach i innych, niemających swojej precyzyjnej nazwy zjawiskach (jak ruchy powietrza, zachody słońca, światło i cień) oraz o zachodzących pomiędzy nimi relacjach. To opowieść o tym, jak elementy przyrody i krajobrazu doświadczają się nawzajem i jak człowiek może pełniej i bardziej świadomie wchodzić w relacje z pejzażem i ekosystemem, którego jest częścią. 

Tajemniczy ogród to miejsce przemiany, w którym zmienia się perspektywa, weryfikują się priorytety i punkty odniesienia. To  laboratorium relacji. Miejsce spotkania z innym. Miejsce wymiany, czułości, wychylenia się ku tym, którzy i które są obok. To laboratorium utopii. Model utopii. Miejsce wyobrażania sobie optymalnych rzeczywistości i konstruowania ich. To miejsce medytacji. Przestrzeń służąca do wsłuchiwania się w to, co w sobie i obok siebie. To ekosystem. System organizmów połączonych ze sobą. To szkoła wrażliwości. Miejsce wyostrzania uważności na utopie i perspektywy istniejące w nas i wokół nas.


«Таємний сад» — це спектакль, який зародився з натхнення романом Френсіс Годґсон Бернет, а перш за все — із зачарування місцем з назви. Сад описаний у творі, стає висхідною точкою для розповіді про людей, рослин, тварин та інші явища, що не мають своєї точної назви (як рухи повітря, заходи сонця, світло і тінь), також про стосунки між нами. Це розповідь про те, як елементи природи і краєвиду взаємодіють, та як людина може більш повно і більш свідомо входити у взаємини з пейзажем і екосистемою, частиною якої є.

Таємничий сад — це місце змін, в якому змінюється перспектива, уточнюються пріоритети і початкові пункти. Це лабораторія взаємин. Місце зустрічі з чимось іншим. Місце обміну, ніжності, потягу до тих, хто є поруч. Це лабораторія утопії. Модель утопії. Місце уявлення оптимальних реальностей та їх конструювання. Це місце медитації. Простір, що служить для вслухання в те, що є в нас та поряд. Це екосистема. Система організмів, поєднаних між собою. Це школа чуттєвості. Місце загострення уваги на утопії та перспективах всередині нас і навколо нас.

Режисура: Томаш Фризел
Текст і драматургія: Міра Манька
Сценографія і костюми: Анна Орамус
Музичне рішення: Никодим Дубінськи
Художнє освітлення: Клаудина Шуберт
Наукова консультація: Зузанна Берендт
Керування постановкою: Катерина Бялоока

Виступають: Кінґа Бобковска, Марія Вітковска, Адам Борисович

Продукція: Театр Лазня Нова 

За повістю «Таємний сад» Френсіс Годґсон Бернет в перекладі Збігнєва Батко.

Спектакль рекомендований для глядачів від 13 років. 


Fot. Klaudyna Schubert

Reżyseria
Tomasz Fryzeł
Adaptacja i dramaturgia
Mira Mańka
Scenografia i kostiumy
Anna Oramus
Światło
Klaudyna Schubert
Muzyka
Nikodem Dybiński
Konsultacja naukowa
Zuzanna Berendt
Inspicjentka
Katarzyna Białooka
Występują
Kinga Bobkowska, Maria Witkowska, Adam Borysowicz
Produkcja
Teatr Łaźnia Nowa

Na podstawie powieści „Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett w tłumaczeniu Zbigniewa Batko.


Spektakl sugerowany jest dla widzów od 13. roku życia.

Reviews

„Tajemniczy ogród” lepiej więc potraktować nie tyle jako tradycyjny spektakl – choć wiele za tym przemawia – ile jako afektywno-sensoryczny trening wyobraźni przeznaczony zarówno dla młodych, jak i starszych dorosłych. Można się w nim zanurzyć, zgubić, schować, można też rozmarzyć się i rozpłynąć – co kto lubi. (...) Krótko mówiąc: w „Tajemniczym ogrodzie” wszystko współgra ze sobą na równych zasadach, a żaden element przedstawienia nie jest ważniejszy od pozostałych.
Wiktoria Tabak
MIESIĘCZNIK „TEATR” 10/2022