Herstoryczne spotkania literackie Spotkanie z Maciejem Jakubowiakiem

Prowadzenie
Monika Ochędowska

Zapraszamy na cykl herstorycznych spotkań literackich wokół książek, które można znaleźć w Czytelni Domu Utopii. Motywem przewodnim cyklu są bohaterki, prekursorki, kobiety zwykłe i niezwykłe, które inspirują i przecierają mało znane szlaki. Do naszych spotkań zaprosiliśmy zarówno autorki i autorów nowości wydawniczych, jak i osoby, z którymi porozmawiamy na temat nieco starszych książek.

duration → około 120 minut

Inspiracją do książki Hanka. Opowieść o awansie (Wydawnictwo Czarne, 2023) stała się dla Macieja Jakubowiaka jego rodzinna historia i temat awansu społecznego. Najpierw była Albina, która skończyła kilka klas w wiejskiej szkole, bo na więcej nie pozwolił jej ojciec. Po niej przyszła Hanka – pracowniczka biurowa kopalni (już z maturą), która w młodości była sportsmenką. Później pojawił się Maciek, absolwent dobrych studiów. Pozornie brzmi to jak modelowa historia awansu na tle XX wieku. Jednak przez kolejne strony tego autobiograficznego eseju przewija się niepokojące pytanie: czy to rzeczywiście był awans? Bo przecież żeby mówić o swoim lepszym życiu, trzeba założyć, że poprzednie było gorsze. A kiedy uznaje się, że wreszcie zostało się kimś, to zakłada się przy tym milcząco, że poprzednicy w sztafecie pokoleń byli nikim.


Dr Maciej Jakubowiak – eseista, redaktor wicenaczelny magazynu „Dwutygodnik”. Autor książek Ostatni ludzie. Wymyślanie końca świata oraz Nieuchronny plagiat. Jego teksty można też znaleźć w „Tygodniku Powszechnym”, „Książkach”, „Polityce”, „Znaku” i „Piśmie”. Laureat Nagrody im. Adama Włodka, nagrody Krakowskiej Książki Miesiąca, stypendium twórczego Miasta Krakowa i nagrody Krakowa Miasta Literatury UNESCO, nominowany do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka i Odkryć Empiku. W 2017 roku obronił doktorat z literaturoznawstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim.


Monika Ochędowska – od 2018 r. związana z „Tygodnikiem Powszechnym”, dziennikarka i redaktorka Działu Kultury, wydawczyni strony TygodnikPowszechny. pl. Od 2022 r. członkini Kapituły Nagrody Conrada przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.


Fot. Alicja Lesiów / Zofia Dimitrijević