VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA

Koncept, reżyseria, choreografia
Dominika Knapik
Kreacja i performans
Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska
duration → 70 minut

Po spektaklu zapraszamy na rozmowę z twórczyniami i twórcami spektaklu, która odbędzie się w Klubie Kombinator. Rozmowę poprowadzi Katarzyna Niedurny.

W spektaklu VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA czwórka tancerzy:ek zaprasza widzów do instalacji performatywnej w przestrzeni na styku kabaretu, cyrku, kinderbalu i wystawy w galerii sztuki nowoczesnej. Punktem wyjścia jest życiorys i twórczość Valeski Gert – jej osobliwa, całkowicie oderwana od konwenansów praktyka artystyczna oraz współczesna, niestabilna rzeczywistość zderzona z realiami pracy współczesnych freelancerów.

Być może odpowiedzią na niestabilną naturę naszych czasów może być język groteski? Valeska Gert specjalizowała się w solowych miniaturach tanecznych o solidnej dawce ekscentryzmu, pełnych wyrazistej mimiki. Deformowała w nich rzeczywistość, dążąc do absurdu i abstrakcji, wykorzystując własne ciało jako instrument. Uważana za prekursorkę awangardowego performance’u, jednocześnie nigdy nie weszła do tanecznego mainstreamu. 

VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA to kolaż na bazie materiałów dokumentalnych z życiorysu Gert, (i)grający z faktami i wyobrażeniem. To spektakl-kapsuła czasu, bazujący na groteskowej obecności performerów:ek, którzy poruszają ważne tematy, niekoniecznie w poważny sposób. 


Fot. Natalia Kabanow

Koncept, reżyseria, choreografia
Dominika Knapik
Asystent choreografki
Dominik Więcek
Kreacja i performans
Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak, Dominik Więcek, Monika Witkowska
Scenariusz i dramaturgia
Patrycja Kowańska
Reżyseria światła, video
Wolfgang Macher
Muzyka
Doministry Dominik Strycharski
Kostiumy
Dominik Więcek
Kierowniczka produkcji
Alicja Berejowska (Perform for Change)
Produkcja
Fundacja Performa
Partnerzy
Centrum Kultury w Lublinie, Lubelski Teatr Tańca, Teatr Łaźnia Nowa, Dom Utopii – Międzynarodowe Centrum Empatii, Instytut im. Jerzego Grotowskiego

Pokaz spektaklu odbywa się w ramach Sieci Scen Prezentacyjnych. Organizatorem Sieci Scen Prezentacyjnych jest Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

NIMiT

 

MKiDN

Reviews

Z VALESKI VALESKI VALESKI VALESKI wychodzi się pod wrażeniem bardzo precyzyjnie wymyślonej i wykonanej choreografii. [...] nie ma tu żadnych „pustych przebiegów” ani cielesnej prywaty; niemal każdemu słowu i dźwiękowi przyporządkowano tu gest, zaś przestrzeń czasowa jest w całości zagospodarowana ruchem.
Agata Skrzypek
Znajdziemy tu również elementy pantomimy, makabreski czy wykładu performatywnego. Mechaniczny głos z offu, zacinający się i zapętlający, chętnie zagaduje publiczność, opowiada i bawi, imitując mowę otwierających usta performerów. Osobną, chociaż świetnie splecioną z całością, narrację tworzą nagrania przygotowane przez Wolfganga Machera. A wszystko to przesiąknięte jest duchem groteski, który powrócił w naszych czasach jako reakcja na, jak nazywał to Marcin Buber, kolejną „epokę bezdomności”.
Henryk Mazurkiewicz