Wyspa Jadłonomia

Reżyseria
Maciej Podstawny
Koncepcja
Dorota Kowalkowska, Maciej Podstawny, Jan Czapliński
Występują
Daniel Dobosz, Tomasz Nosinski, Maja Pankiewicz, Marcin Pempuś, Ewelina Żak
duration → 100 minut

„Wyspa Jadłonomia” to kulinarno-podróżniczo-kryminalno-rewolucyjny spektakl dla dzieci i młodzieży inspirowany „Jadłonomią” – cyklem popularnych książek kucharskich Marty Dymek oraz propagowaną przez autorkę filozofią roślinnego gotowania. To przedstawienie, które zachęca do zielonego aktywizmu w obszarze własnego talerza i własnego świata.

Bohaterką przygodowo-sensacyjnej opowieści, czerpiącej z tradycji japońskich filmów anime, jest dziewczynka M., która mierzy się z groźnym potworem, czernią, która zagraża całemu światu, zwłaszcza zaś dorosłym. Gdy potwór pojawia się w życiu bohaterki, nic nie pozostaje takie jak było. Stawką staje się życie i zdrowie najbliższych. Czy dziewczynka znajdzie tajemną recepturę uzdrowienia świata? Kogo spotka na Wyspie, na którą porwie ją tajemnicza siła? I czy uda jej się wrócić do domu? Jak skończy się spotkanie z Wiedźmą Jadłonomią, siłą, która wie wszystko? Czy dziewczynka zechce być bohaterką idei zielonej rewolucji? A jeśli tak, to czy inni ludzie pomogą jej uzdrowić świat, dokonać zmiany za pomocą łyżki, widelca, listy zakupów i przeformułowania filozofii życia? Są takie chwile, kiedy niebezpieczeństwo, które grozi najbliższym, każe przedefiniować myślenie o rzeczywistości. W awangardzie zielonej rewolucji twórcy spektaklu widzą dzieci i młodych ludzi, którzy dorastają właśnie do odpowiedzialności, od której uchylili się ich rodzice.

„Wyspa Jadłonomia” to spektakl o zmianie myślenia. Ale ponieważ samo myślenie nie wystarczy również o potrzebie działania. Pełne humoru i grozy, zwrotów akcji i gorzkiego śmiechu przedstawienie, zaprasza do świata, w którym z dziećmi i młodzieżą rozmawia się poważnie, bez udawania, że świat jest lepszy niż jest. Komiksowa opowieść o małej rewolucjonistce zachęca do wspólnej refleksji dzieci i dorosłych – refleksji o tym, co można zrobić na co dzień, by żyć zdrowiej, odpowiedzialniej i z myślą o lepszej przyszłości planety, ludzi i nie-ludzkich istot. Spektakl o odpowiedzialnym jedzeniu stawia widzów przed wspólnym wyzwaniem troski o świat, który wymaga leczenia i natychmiastowej interwencji ekologicznej, etycznej, a również kulinarnej.

„Wyspa Jadłonomia” to kolejne przedstawienie realizowane przez Macieja Podstawnego i Dorotę Kowalkowską z myślą o wzmacnianiu dziecięcej i nastoletniej sprawczości oraz potrzebie międzypokoleniowej edukacji przez teatr. Poprzednie spektakle zrealizowane przez ten zespół, „Greta i Ostatni Wieloryb” czy „Królowa Śniegu”, zyskały uznanie widzów i wiele nagród związanych ze sztuką dla młodzieży. Tym razem duet twórców zaprosił do współpracy nad scenariuszem dramatopisarza Jana Czaplińskiego. Wśród inspiracji można wymienić oczywiście i przede wszystkim serię „Jadłonomia” Marty Dymek, ale również „Alicję w Krainie Czarów”, „Spirited Away: W krainie bogów” Hayao Miyazakiego.


Fot. Sisi Cecylia

Reżyseria
Maciej Podstawny
Koncepcja
Dorota Kowalkowska, Maciej Podstawny, Jan Czapliński
Scenariusz
Jan Czapliński
Współpraca scenariuszowa
Dorota Kowalkowska, Maciej Podstawny
Scenografia, kostiumy
Kaja Migdałek
Muzyka
Jerzy Rogiewicz
Kierowniczka produkcji
Justyna Pankiewicz
Inspicjentka
Maria Lejman-Kasz
Wideo
Przemysław Tokarski
Asystentka produkcji
Zuzanna Magda Melnyk
Pomoc krawiecka
Gaba Górecka
Staż w dziale produkcji
Łucja Żurek
Występują
Daniel Dobosz, Tomasz Nosinski, Maja Pankiewicz, Marcin Pempuś, Ewelina Żak
Produkcja
STUDIO teatrgaleria

Spektakl inspirowany cyklem książek „Jadłonomia” Marty Dymek

STUDIO teatrgaleriaMała Boska Komedia

Reviews

Branżowe porzekadło mówi, że dobry aktor zagra nawet książkę telefoniczną, spektakl w Studio dowodzi, że także kucharską. Zwłaszcza gdy ta przynosi także przepis na lepsze życie.
Aneta Kyzioł
Polityka
„Wyspa Jadłonomia” to spektakl ze zgrabnie rozwijającą się akcją, bardzo dobrym aktorstwem i tematem, którego we współczesnym świecie nie sposób pominąć. Dzieło dla dzieci i dorosłych, które bawi, uczy i wzrusza jednocześnie. Dzieło, w którym wspólny posiłek zamiast dzielić zainteresowanych da do myślenia i niemałej refleksji na temat weganizmu czy podejścia do odpowiedzialnego jedzenia i życia.
Agnieszka Kobroń
AfiszTeatralny.pl