Debata What a feeling… Taniec w natarciu

Prowadzenie
Katarzyna Niedurny
Udział biorą
Pamela Bosak, Dominika Knapik, Marcin Miętus, Maria Stokłosa
duration → około 60 minut

Czy spektakle, które jako swój podstawowy budulec wykorzystują choreografię, taniec i ruch nadal stoją w cieniu teatru dramatycznego? W ostatnim czasie coraz więcej się o nich mówi, mają lepszą reprezentację na festiwalach teatralnych, są również częściej omawiane w recenzjach i artykułach. Równocześnie wciąż istnieją nierówności: finansowe, instytucjonalne, organizacyjne, a także wizerunkowe.

Debatą „What a Feeling... Taniec w natarciu” chcemy włączyć się w dyskusję na temat tej dziedziny sztuki. Postaramy się poszukać odpowiedzi na pytania: czy polski taniec współczesny znajduje się w kryzysie, czy raczej z niego wyszedł, jaka jest jego przyszłość i możliwości rozwoju, a także sposoby dotarcia do szerszej publiczności oraz wyzwania stojące przed osobami tańczącymi lub przygotowującymi choreografię.


W debacie wezmą udział:  

Pamela Bosak — tancerka, absolwentka teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim, obecnie doktorantka na Wydziale Polonistyki UJ. Zajmuje się także krytyką i teorią teatru i teatru tańca.

Dominika Knapik — choreografka, reżyserka, tancerka i aktorka. W 2015 roku, jako pierwsza choreografka, została nominowana do prestiżowej nagrody Paszporty Polityki w kategorii „Teatr”.

Marcin Miętus — krytyk teatralny, dramaturg, performer. Absolwent teatrologii na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował recenzje i analizy teatralne między innymi w „Didaskaliach”, „Teatrze”, „Dialogu”. Pisze o tańcu dla „taniecPOLSKA”.

Maria Stokłosa — ukończyła choreografię w School for New Dance Development w Amsterdamie oraz wydział tańca współczesnego w London Contemporary Dance School at The Place. Jest zaangażowana w wiele działań na rzecz rozwoju choreografii eksperymentalnej – jako inicjatorka projektów edukacyjnych i nauczycielka, a także jako prezeska Fundacji Burdąg i członkini Centrum w Ruchu.

Rozmowę poprowadzi Katarzyna Niedurny — teatrolożka, recenzentka, krytyczka. Stale współpracuje z dwutygodnikiem.com i „Didaskaliami”. Współautorka Podcastu o Teatrze.

Na dyskusję zapraszamy po spektaklu „Agon” w reżyserii Dominiki Knapik w piątek 12 maja, ok. 20:30.


Fot. Klaudyna Schubert (zdjęcie ze spektaklu „Agon”)