Serdecznie zapraszamy na czytanie performatywne scenariusza spektaklu „Oddech”, napisanego w oparciu o prozę Thomasa Bernharda. Nagranie zostanie zaprezentowane ONLINE, w ramach Festiwalu Nowe Epifanie. Dostęp VOD od 27.03.2021, godz. 19.00 do 28.03. godz. 23.59.

Thomas Bernhard miał osiemnaście lat, kiedy jego dziadek, jedyna osoba, którą prawdziwie kochał, zapadł na chorobę płuc i trafił do szpitala. Wkrótce – „co było logiczną konsekwencją” – i młody Bernhard zachorował.

Warunki, w jakie trafił – szpitalne korytarze, łóżka, punkcje płuc, niekończące się tabuny chorych – wydawały się skrajnie beznadziejne. Salę, w której znajdowało się jego łóżko, sam nazwał „pokojem śmierci”. Wokół siebie obserwował tylko bezsilność i panującą nad wszystkim i wszystkimi chorobę i śmierć. Bernharda jednak zdawało się przeszywać na wskroś, nie znajdujące uzasadnienia w otaczającym go, przygniatającym obrazie świata, przekonanie, czy może lepiej DECYZJA o wyzdrowieniu, silna, wręcz niezłomna nadzieja na zdrowie, na zostanie śpiewakiem (pomimo choroby płuc), na życie.

Ta postawa fascynuje, przyciąga w tak beznadziejnych okolicznościach. Dzięki językowi Bernharda, a także wiwisekcji, jaką na sobie przeprowadza z bezwzględną szczerością, choroba i szpital tworzą symbol, który wykracza daleko poza swój realistyczny kontur, dotykając problemu postaw ludzkich, sensu cierpienia i jego obecności w świecie, roli wspólnoty, rodziny, a także roli cierpienia i traumy jako czynnika rozwojowego i spajającego.


Spektakl na podstawie książki „Oddech. Decyzja” Thomasa Bernharda w przekładzie Sławy Lisieckiej.

Prawa autorskie autora i tłumacza utworu „Oddech. Decyzja” (tytuł oryginalny: „Der Atem. Eine Entscheidung”) reprezentuje Agencja Dramatu i Teatru „ADiT” | Elżbieta Manthey

Reżyseria: Franciszek Szumiński
Adaptacja: Franciszek Szumiński, Jan Romanowski
Scenografia: Franciszek Szumiński
Asystentka scenografa: Julia Basista

Obsada: Dominika Bednarczyk, Jędrzej Bigosiński, Marcin Kalisz, Jan Romanowski, Marcin Urbanke, Małgorzata Walenda

Produkcja: Teatr Łaźnia Nowa