Odyseja Nowohucka
podróż po miejscach i nie-miejscach Nowej Huty
Odyseja Nowohucka Milosh Luczynski: „PAMIĘĆ MIASTA”
Artysta
Milosh Luczynski
Kuratorka
Małgorzata Szydłowska
duration → 120 minut

Dawna restauracja Jubilatka na osiedlu Teatralnym 11 przeżywała lata swojej świetności wraz z rozkwitem kombinatu. Z czasem zaczęła jednak podupadać. W końcu z miejsca które dawniej tętniło życiem towarzyskim zamieniła się w „bezludną” przestrzeń. Za sprawą artysty Milosha Luczynskiego tchniemy nowe życie w to ważne niegdyś dla wielu nowohucian miejsce.

cykl spotkań i warsztatów prowadzonych przez Annę Nacher Biblioteka oddechów
Prowadzenie
Anna Nacher
duration → 5 godzin (każdy z warsztatów) / 90 minut (pokaz instalacji dźwiękowej)

Cykl spotkań i warsztatów prowadzonych przez Annę Nacher, w trakcie których praca z oddechem, głosem i słuchaniem będzie przewodnikiem w eksploracji świadomości ciała w przestrzeni i w relacji z innymi i Innymi (ludźmi, roślinami, bezpośrednim otoczeniem). Będziemy badać związki między oddechem, głosem i praktyką Głębokiego Słuchania, poruszać się pomiędzy miejscami pozostającymi na uboczu tkanki miejskiej Nowej Huty i takimi, które trzeba tej tkance przywrócić. Oddamy oddechowi głos, a głosowi oddech, wpisując się w palimpsestową, wielowarstwową opowieść miasta.

cykl spotkań prowadzonych przez Marka Styczyńskiego Uprawiamy współistnienie
Prowadzenie
Marek Styczyński
duration → 5 godzin (każde ze spotkań)

„Uprawiamy współistnienie”, to cykl trzech spotkań o charakterze kameralno-terenowym, rozpoczynający się w Domu Utopii i przenoszący uczestników w wybrane obszary Nowej Huty. To odkrywanie ekosystemu tu i teraz, oparte na strategicznej zmianie perspektywy. Dynamikę okulocentryczną – penetrującą i kolonizującą ekosystem zamienimy na wsłuchującą się w otoczenie, empatyczną, uwzględniają perspektywę innych bytów, osób nieludzkich, współkształtujących biotop.

Koncerty Głębokiego Słuchania Długie uszy mędrca
Kurator cyklu
Rafał Mazur
Muzycy
Paweł Pruski, Rafał Mazur, Wojciech Kiwer, Kiku Day, Filip Szałasek, Krzysztof Topolski
duration → około godziny (koncerty) / około trzech godzin (warsztaty)

Koncerty Głębokiego Słuchania wpisały się już w wakacyjny program kulturalny Łaźni Nowej i Domu Utopii – Międzynarodowego Centrum Empatii, zyskując z roku na rok coraz większą grupę odbiorców. Motywem przewodnim tegorocznego cyklu będzie sposób doświadczania świata przez dalekowschodnich mędrców-filozofów. Daoistyczni mędrcy, konfucjańscy filozofowie i buddyjscy bodhisatwowie przedstawiani są w ikonografii z długimi płatkami usznymi, co ma symbolizować specjalny sposób słuchania, dzięki któremu potrafią doświadczać niedostrzegalnego dla innych ludzi wymiaru rzeczywistości.

Wakacyjna Akademia Łukasza Maciejewskiego Strefa interesów
Reżyseria
Jonathan Glazer
Występują
Sandra Hüller, Christian Friedel, Ralph Herforth
duration → 105 minut (plus spotkanie)

„Strefa interesów” to porażające studium banalności zła, w którym nigdy nie jesteśmy świadkami ludobójstwa ani obozowej rzeczywistości. Wszystko, co brutalne, od czego chce się odwrócić wzrok, zostaje wypchnięte poza dom Rudolfa i Hedwigi, hermetycznie zamknięte poza ich codziennym życiem. Rodzinną sielankę tylko od czasu do czasu zakłóca dym z pobliskich kominów obozu. Czy można urządzić sobie sterylny raj w cieniu cudzego piekła, tak aby jego ślady nie przeniknęły do świadomości i sumienia?

Performatywne czytanie sztuki Elżbiety Łapczyńskiej SPOTKANIA Z WIDOKIEM NA NURT
Koncepcja i przygotowanie
Małgorzata Szydłowska
Dramaturgia
Elżbieta Łapczyńska
Muzyka
Dominik Strycharski
Aktorki i aktorzy
Hanna Bieluszko, Barbara Jonak, Dominik Stroka, Jerzy Światłoń.
duration → 90 minut

Podczas „Spotkań z widokiem na Nurt” profesjonalni aktorzy, spotkają się z aktorami-amatorami (w tej roli pracownicy Teatru Łaźnia Nowa) aby wziąć udział w performatywnym czytaniu sztuki ELŻBIETY ŁAPCZYŃSKIEJ pt. „Nurt” i przywrócić pamięć o pierwszym nowohuckim teatrze.

Spotkaniu będzie towarzyszyła muzyka na żywo, wykonywana przez DOMINIKA STRYCHARSKIEGO, multiinstrumentalisty, kompozytora muzyki teatralnej, znanego widzom Łaźni Nowej za sprawą takich spektakli jak „Konformista 2029”, „Wałęsa w Kolonos” i „Śnieg” w reżyserii Bartosza Szydłowskiego.

Odyseja Nowohucka Kissing a Rock
Performerka
mariia Lemperk
duration → od 30 minut do 2 godzin

„Kissing a Rock”, to rozwijana przez artystkę seria performansów, dla której oś symboliczną stanowi figura kamienia jako metafora politycznej natury powierzchni (ciał, obiektów, gestów). Od czasów starożytnych cywilizacja zmaga się z językiem dominacji poprzez (obraz) cierpiącego ciała. W kulturze zachodniej cierpienie ciała podlega kontroli społecznej, postrzegane jako element świadomego, wyższego planu w sferze duchowej, opartego na patriarchalnym konstrukcie religii, który kształtuje rozwój kulturowy cywilizacji europejskiej. Cierpiące ciało w obliczu miejskiej figury ucieleśniającej władzę (nad ciałem) organizuje i dyscyplinuje jego (ciała) dynamikę. To ciało, które panuje nad otoczeniem, miejskim otoczeniem, które panuje nad ciałem.
 

Herbaciana Jubilatka
Aktywiści i aktywistki
Łukasz Szydłak, Volha Salakheyeva, Cecylia Ciechańska, Maciek Czekaj-Słowikowski, Anna Ratajczak-Krasicka, Zuza Heczko, mariia Lemperk
duration → 90 minut

„Herbaciana Jubilatka”, to cykl spotkań kulinarno-performatywnych z Nową Hutą w tle. Do wspólnych działań zaprosiliśmy siedmioro nowohuckich aktywistów i aktywistek, działających w różnych obszarach (od ogrodnictwa i ekologii, po architekturę i sztukę), którzy przygotują autorskie herbatki i napary. Spotkania przy wspólnym stole, staną się okazją do rozmów o dalekich i bliskich podróżach, nowohuckich odkryciach i inspiracjach, oraz miejscach, których nie można znaleźć na żadnej mapie. To doskonała okazja, aby poznać ciekawych ludzi i zupełnie nowe, zaskakujące smaki.

Wakacyjna Akademia Łukasza Maciejewskiego Opadające liście
Reżyseria
Aki Kaurismäki
Występują
Alma Pöysti, Jussi Vatanen, Janne Hyytiäinen
duration → 81 minut

Najważniejszy fiński reżyser Aki Kaurismäki wraca do kin ze słodko-gorzką opowieścią o życiowych outsiderach, którzy poszukują szczęścia. W filmie, będącym celebracją małych chwil i niepozornych gestów, jest miejsce na humor, wzruszenie, głęboki humanizm, ale i komentarz do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych.

Wakacyjna Akademia Łukasza Maciejewskiego The Old Oak
Reżyseria
Ken Loach
Występują
Dave Turner, Ebla Mari, Claire Rodgerson, Trevor Fox
duration → 113 minut

Ostatni film w karierze Kena Loacha to wzruszająca opowieść o niezwykłej przyjaźni w świecie pełnym nienawiści. Reżyser po raz kolejny bierze na warsztat ważny temat społeczny i szuka światła tam, gdzie często jest je trudno zauważyć.

Wakacyjna Akademia Łukasza Maciejewskiego La Chimera
Reżyseria
Alice Rohrwacher
Występują
Josh O’Connor, Carol Duarte, Isabella Rossellini, Alba Rohrwacher
duration → 130 minut

Nowa produkcja nominowanej do Oscara Alice Rohrwacher to romantyczna opowieść o poszukiwaniu spełnienia, gdzie przeszłość i teraźniejszość wzajemnie się dopełniają. Kolejna w dorobku włoskiej reżyserki pełna oryginalnych bohaterów, lokalnego folkloru oraz niezwykłych krajobrazów piękna filmowa baśń.

Wakacyjna Akademia Łukasza Maciejewskiego Matka siedzi z tyłu
Reżyseria
Hilmar Oddsson
Występują
Þröstur Leó Gunnarsson, Kristbjörg Kjeld
duration → 112 minut

„Matka siedzi z tyłu” to czarna komedia o spóźnionym dojrzewaniu i towarzyszeniu bliskiej osobie w ostatniej podróży. To film drogi jakiego jeszcze nie było!

Przegląd najlepszych, najgłośniejszych i najciekawszych spektakli dla dzieci i młodzieży Mała Boska Komedia 2024
Kuratorka
Justyna Czarnota-Misztal
duration → 24-29 września 2024

Mała Boska Komedia to przegląd spektakli dla dzieci, młodzieży i rodzin z całej Polski. Jako „młodsza” siostra Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia – również szuka tego, co najciekawsze, najlepsze, najbardziej zaskakujące. Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 24-29 września 2024 roku i stanie się okazją do przyjrzenia się zmianom tendencji na polskiej mapie teatru dla młodej widowni.

Dołącz do Ekipy Jurorskiej Małej Boskiej Komedii 2024!
duration → na zgłoszenia czekamy do końca sierpnia

Interesuje Cię teatr dla dzieci, młodzieży i rodzin? Reżyserujesz lub w inny sposób współtworzysz spektakle adresowane do tej grupy, piszesz sztuki, projektujesz lub prowadzisz działania edukacyjne? Chcesz to robić, ale nie wiesz, jak się za to zabrać i zastanawiasz się, skąd czerpać inspirację? A może robisz to na tyle długo, że potrzebujesz świeżego spojrzenia?

Bioland
Choreografia
Megan Doheny, Ilya Nikurov
Występują
Magda Niedzielska, Marta Mietelska-Topór, Agata Kamykowska, Michał Przybyła, Kacper Szklarski
duration → 50 minut

„Bioland” to eksploracja tematu wpływu człowieka na naszą planetę - wzrost populacji, industrializacja i postęp technologiczny wpływający na życie organizmów żywych na całym świecie. Antropocentryzm wartościuje ludzi jako centralne lub najważniejsze istoty we wszechświecie i zakłada, że natura istnieje głównie dla ludzkiego użytku i wyzysku. Wierzenie to tworzy rozróżnienie między ludźmi a naturą, tworząc granicę pojęciową, która została ukształtowana przez kulturowe, filozoficzne i naukowe tezy.
„Bioland” to próba zniekształcenia tak postrzeganego rozróżnienia. Projekt jest komentarzem kryzysu klimatycznego z unikalnej perspektywy - tych mocno nim dotkniętych , ale często pomijanych - niemych istot świata naturalnego.

Powrót do Reims
Autor
Didier Eribon
Reżyseria
Katarzyna Kalwat
Dramaturgia, tekst:
Beniamin Bukowski
Występują
Jacek Poniedziałek, Jaśmina Polak* / Marta Malikowska, Yacine Zmit (*obsada pokazów 10, 11, 12 września)
duration → 90 minut

Spektakl inspirowany książką sławnego francuskiego socjologa Didiera Eribona. W młodości Eribon wyjechał z robotniczych przedmieść Reims i zamieszkał w Paryżu. Umożliwiło mu to coming out, otworzyło drogę do społecznego awansu, ujawniło także poczucie wstydu związane z robotniczym pochodzeniem. Po śmierci ojca autor wraca w rodzinne strony, by skonfrontować się z własną przeszłością i tożsamością klasową. „Powrót do Reims” jest rodzajem osobistej spowiedzi, rozliczenia i oskarżenia rzuconego samemu sobie.

URBAN. Idę po was...
Reżyseria
Bartosz Szydłowski
Występują
Adam Ferency, Barbara Jonak, Paweł Smagała
duration → 80 minut

– Czy interesuje nas to, jaki Urban był naprawdę? Czy postawienie sobie takiego pytania jest w ogóle sensowne w świecie, w którym każdy ma swoje własne prawdy? – pyta Bartosz Szydłowski, dodając, że spektakl „Urban. Idę po was…” jest przede wszystkim opowieścią o uzależnieniu od autokreacji. Dlaczego fake newsy i postprawda są dla nas tak atrakcyjne, że stają się wręcz konieczne? Jak to się dzieje, że miejsce Urbana próbują zająć „urbaniszcza”? Kim w ogóle są tacy ludzie?

Lem vs. P.K. Dick
Tekst i reżyseria
Mateusz Pakuła
Występują
Tomasz Schuchardt (P. K. Dick) i Jan Jurkowski (S. Lem)
duration → 70 minut

Jesteśmy w kosmosie, o czym świadczą swobodnie rozrzucone kawałki meteorytów. Czas się zatrzymuje, a raczej zaczyna płynąć zupełnie inaczej, co potwierdzają zniekształcone dźwięki słynnego „Never Ending Story”. Gdy Limahl skończy śpiewać swój melancholijny song, staną przed nami dwaj giganci literatury: Stanisław Lem i Philip K. Dick. Zaczną rozmawiać, a my staniemy się świadkami jednego z najbardziej pasjonujących spotkań w historii science-fiction, które nigdy się nie odbyło.

od 15 lipca 2023
INTERWENCJE W PRZESTRZENI WIRTUALNEJ NOWEJ HUTY SPOWALNIAJĄC DOŚWIADCZANIE
Autor
Tomáš Moravec
Kuratorzy
Łukasz Trzciński, Dominik Stanisławski

Tomáš Moravec wkracza w różne miejsca Krakowa – place budowy, nieużytki, przestrzeń utraconą, tereny o ambiwalentnym statusie, aby odkrywać ich potencjał w kategorii wyobrażeniowych pejzaży miejskich. Artysta umieścił nad każdą z lokalizacji wirtualne teksty, które – za pośrednictwem urządzeń cyfrowych – można zobaczyć jako heterotopiczną mapę. Zapraszamy do indywidualnych spacerów po dzielnicy i hybrydowego spotkania z transformującym krajobrazem. Rozmieszczone na terenie dzielnicy przez artystę prace dostępne są w rozszerzonej rzeczywistości.

codziennie od 12 lutego 2023 (10:00–20:00)
interwencja site-specific w instytucjonalnym ciele Domu Utopii Dno jest lustrem
Autor
Szymon Kobylarz

Wyobraźmy sobie Nową Hutę za 100 lat. Kolejne wojny i katastrofy, wybuchy wulkanów, ruchy powierzchni ziemi i niespotykane wcześniej zjawiska pogodowe przykrywają miasto wielometrową warstwą mieszanki błota i radioaktywnej sadzy. Powierzchnia przestaje nadawać się do życia. Najwyższe punkty obecnego świata – fabryczne kominy górujące kiedyś nad głowami – funkcjonują jako pasaże łączące martwe zewnętrze z kryjącym się pod powierzchnią rachitycznym życiem.